Beynin ÇalışmasıSıkıldığınızda, beyniniz düşünceden düşünceye gezinmeye başlar. Bu gezinti sırasında ”Ben neden sıkılıyorum acaba?” diye durup hiç düşündünüz mü? İşte bilimin buna cevabı:

Sıkılmışlık hissi, beynin uyarıcı eksikliği çekmesi ya da daha spesifik olmak gerekirse; beynin ilgi ağlarından biri çalışmıyor demektir. Bu sıkılmışlık durumu herkeste görülebiliyor, ancak dopamin reseptörleri daha az olan kişiler, beyinlerini uyarılmış ve canlı tutmak için daha çok heyecana ihtiyaç duyuyorlar. Bunun nedeni olarakta, sıkılmışlık hissini daha sık yaşıyorlar.

Sıkıntılı kısım ise işte burada ortaya çıkıyor; kolayca sıkılan insanlarda, bağımlılık, okul ya da iş yerinde düşük performans ve depresyon riski yükseliyor.

Yinede sıkılmak tamamen kötü bir durum değil! Sıkıldığınızda beyniniz uyumaz (sadece beyin aktiviteleri %5  düşer), tam tersine anıları hatırlamak, varsayımda bulunmak ve diğer insanlarla empati kurarak duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmak gibi konularda ultra aktiftir.

Hatta, psikologlar can sıkıntısının, insan yaratıcılığının ve refahının kaynağı olduğunu düşünürler. Bu nedenle, sıkıldığınız zaman, bulmaca çözmek, puzzle yapmak, oyun oynamak veya üretken bir şeyler yapmak gibi  kendinizi eğlendirecek, zihninizi oyalayacak bir takım uğraşlar bulmak için can atarsınız.

Öyleyse, hadi  miskin bir haftasonu geçirmeyi deneyin! Belki de tahmin ettiğinizden daha farklı olur.