Kadın-ErkekKadın ve erkek beyni arasında fark olup olmadığını hiç merak ettiniz mi? Araştırmacılar sonunda cevabını buldu.

Pennsylvania Üniversitesi’nden araştırmacılar, kadın ve erkek beyni arasında önemli yapısal farklılıklar olduğunu keşfetti.

Çalışma 8 ve 22 yaş arasında 949 genç insan üzerinde yapıldı. MRI kullanılarak tüm erkek ve kadınların beyin taramaları yapıldı. Sonuçlarda; kadınların sağ ve sol beyin yarım yuvarları arasında daha fazla bağlantı bulunurken, erkeklerde ise beyin yarım yuvarları içerisinde daha fazla bağlantı olduğu tespit edildi.

İlginç olarak, beyincik (beynin motor kontrolden sorumlu bölümü) haritalarında çıkan sonuçlar ise tam ters bir şekilde bulundu. Erkeklerde sağ ve sol yarım yuvarlardaki iletişim daha kuvvetliyken, kadınlarda ise yarım yuvarlar içerisindeki bağlantının daha kuvvetli olduğu belirlendi.

Bu araştırma, erkeklerde motor kontrol becerilerinin daha iyi olma ve tek görevleri tamamlarken daha başarılı olma eğilimini açıklayabilirken, kadınların ise çoklu görev ve sorun çözme alanlarında sivrilme eğilimini açıklayabiliyor.

Çalışma ayrıca ”cinsiyetin genç yaşlarda farklılaşmaya başladığını öne sürerek”, 13,4 ve 17 yaşlar aralığındaki katılımcılarda önemli beyin farklılıkları olduğunu keşfetti.

Ancak, bu farklılıkların ortalamaya göre belirlendiğini, her bir kadın ve erkek için mutlak bir şekilde geçerli olmadığını unutmamak gerekir. Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Radyoloji Bölümü’nde Doçent ve çalışmayı yapan grubun başkanı Ragini Verma’ya göre, ”her birey, içinde bir parça kadın ve bir parça erkek barındırabilir.”