Yaşama GülümsemekBardağın dolu tarafını görmemiz gerektiğini ve bunun daha uzun, sağlıklı ve mutlu bir hayatla bağlantılı olduğunu birçok defa duymuşuzdur. Bununla beraber, Harvard Tıp Fakültesi araştırmacıları, bu deyişe uygun yaşamanın kullandığınız ilaçların normalden daha etkili olduğunu düşünmenizi sağlayabileceğini belirtiyor.

Araştırmada, migren ilacı hakkında bir gruba pozitif bilgiler verilirken diğer gruba negatif bilgiler verildi veya hiçbir bilgi verilmedi. Araştırmacılar, verilen migren ilacının bir plasebo – fiziksel anlamda tedaviye yönelik bir gücü olmayan, yalancı ilaç- olmasına rağmen, ilaç hakkında pozitif bilgiler verilen gruptaki kişilerde %30 daha fazla rahatlama gözlemledi.

Araştırmanın yazarı, bu rahatlamada ki artışın sebebinin ”somutlaşan biliş” olduğunu belirtiyor. Bu, zihinsel durumunuzun, fiziksel durumunuzdan veya fiziksel durumunuzun, zihinsel durumunuzdan etkilenebileceğini anlatmakta. Diğer bir deyişle, size söylenen şeyler, sadece zihninizi etkilemenin yanı sıra vücudunuzuda etkileyebiliyor.

Ama tabi bu ilaç kullanmanıza gerek olmadığı anlamına gelmiyor. Araştırmada, yinede ilaç verilen kişilerin, plasebo verilenlere oranla daha fazla rahatladıkları gözlemlenmiş.

Durumlara bakış açınızda ki pozitif değişiklik, sağlınızı korumanıza da yardımcı olabiliyor. Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, olaylara kötü  tarafından bakan kişilerde, yüksek tansiyon ve kalp krizi eğilimi, iyi tarafından bakan kişilere göre daha fazla görülebiliyor. Daha da fazlası; İngiltere’de yapılan bir araştırma, optimist sporcularda sakatlanmaların daha az görüldüğü ve sakatlandıklarında ise daha hızlı bir şekilde iyileştikleri belirtiliyor.

Durum ne olursa olsun, bunları yapmayı deneyerek olaylara bakış açınızı değiştirebilirsiniz:

Gülümseyin. Kansas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, gerçekten mutlu olup olmadıkları önemsenmeksizin gülümseyen katılımcıların kalp atışlarında yavaşlama ve stres seviyelerinde azalma tespit edilmiş. Araştırmacıların dediğine göre, gülümserken hareket ettirdiğiniz yüz kaslarınız, beyninize mutlu olduğunuz mesajını yolluyor.

Hayatınızdaki iyi şeyleri günde bir kez yazın. Southern Methodist Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, bunu yapan kişilerin daha iyi bir ruh haline sahip olmakla birlikte daha iyi bir sağlık durumuna sahip oldukları da belirtiliyor. Katılımcıların, bunu yapmaya başladıktan 3 ay sonrasında daha az doktora gittikleri ve hastalandıkları gözlemlenmiş.