DizGerekli olan egzersizleri yapmak için ihtiyacınız olan en önemli ekipmanlara doğuştan sahip olduğunuzun farkında mısınız? Egzersizler, ayak ve ayak bileklerinizi oldukça hırpalayabilir, bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor. Aşağıdaki ipuçlarına bir göz atmanızı tavsiye ederiz:

Ayak Baş Parmağını Çalıştırma

Ayaklarınızdaki en güçlü kasların, ayak baş parmağınızı kaldırmanızı sağlayan kasların olduğunu biliyor muydunuz? Restoratif Egzersiz Enstitüsü direktörü Katy Bowman, bu kasları güçlendirmenin, bileklerin sağlamlığını, ayaklardaki motor kontrolü ve gücü arttırabileceğini belirtti. Ayakta veya oturarak, ayaklarınızı kalça genişliğinde tutarak, basitçe ayak baş parmağınızı kaldırın, ama mümkün olduğunca düz tutmaya çalışın.

Tek Ayak Üstünde Denge

Bileklerinizi güçlendirmek için tek ayağınızın üzerinde durun. Sol ayağınız üzerinde dururken sağ ayağınızı dizinizden bükerek yukarı kaldırın ve diğer ayağa geçmeden 1 dakika boyunca bu pozisyonda bekleyin. Güçlenmek için her iki bacak içinde 3 kere tekrarlayın. Daha da zorlu hale getirmek için düz zeminde yapmak yerine katlanmış bir havlu üzerinde yapabilirsiniz.

Ayak Bileği

Yastıklar Üzerinde Yürüme

Yastıkları yere dizerek, yastıklardan kısa bir yol yapın ve ileri geri yürüyerek bir kaç tur atın. Bu egzersiz, ayakları ve bilekleri çeşitli açılarda ve yoğunlukta açarak güçlendirecektir.

Balerin Esnemesi

Bu iyi bir antrenman öncesi hareketi olup, yapması gayet basittir: Yalınayak bir şekilde ayaklarınızı biraz açarak parmak uçlarınızda yükselip alçalın. Bu hareketi yaparken, sakatlanmaları önlemek adına, dizlerinizi ve bileklerinizi düz ve dik bir şekilde tutun.

Ayakta Ayak Masajı

Şimdi sıra, belki de yapmaktan en çok hoşlanacağınız harekete geldi! Tek ayağınızın altına tenis topu veya aynı boyutlarda bir topu yerleştirin -kaymamak için dikkat edin- ve ağırlığınızın bir kısmını topun üzerine vererek ayağınız altındaki topu ileri geri oynatın. Ayağınıza soğukla masaj yapmak için buz şişesini kullanarakta bu hareketi yapabilirsiniz.

Yeni hareketler denemeden fizik tedavi doktorlarına danışmayı unutmayın.