Bu grip mevisimini, bağışıklık sisteminizi besleyip daha az hasarla atlatın. Yapılan çalışmalar, aşağıdaki gıdaların grip virüsüne karşı vücut direncini güçlendirdiğini gösteriyor.

kabuklu-deniz-ürünleriKabuklu deniz ürünleri tüketin

İngilizlerin 22 yetişkin üzerinde yaptığı bir çalışmada, yeterli miktarda selenyum (istiridye, yengeç, istakoz ve deniz tarağında bol miktarda bulunuyor) almanın, sitokinler olarak adlandırılan proteinlerin bağışıklık hücresi üretimini arttırdığını gösterdi.

Yağlı balık tüketin

150 kişilik bir ingiliz çalışması, bütün yağlar arasında, griple savaşan T hücrelerini ve interferon-gamma sitokinlerini kanda en yüksek seviyelere çıkaran yağın, pasifik somonu gibi balıklarda bulunan omega-3s olduğunu gösterdi.

Çay ile T hücrelerini artırın

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir deneyde, 2 hafta boyunca günde 5 bardak siyah çay içen 10 kişinin, aynı miktarda farklı bir içecek içen 9 kişiye göre T hücrelerinin 10 kat daha fazla virüsle savaşan interferon ürettiği ortaya çıktı.

Süt tüketin

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, süt ürünlerinin, bağışıklık sisteminin gribe karşı gösterdiği direnci arttıran, konjuge linoleik asit (CLA) sağladığı görüldü. Önceki araştırmalar, CLA’nın insanlar üzerinde de aynı etkiyi gösterebileceğini düşündürmektedir.

Temel besinleri düzenli olarak tüketin

Genel olarak sağlıklı bir beslenme, vücut direncinizi yüksek tutarak grip virüsüne karşı sizi koruyacaktır. Ancak, özellikle aşağıdaki besinlere odaklanın:

Protein: kadınlar için 140-185, erkekler için 170-230  gram tavuk, balık veya et

A ve B6 Vitamini: günde 5 porsiyon kırmızı ya da turuncu meyve ve yeşil yapraklı sebze

E Vitamini: kanola, yer fıstığı, zeytinyağı, badem, ayçiçeği çekirdeği ve fındık

Demir, çinko, B12 vitamini: 100% günlük değerde multivitamin

Grip mevsiminde kendinizi korumak, aşı olmak ya da hastalandığınızda daha hızlı bir şekilde düzelmek için bir doktora danışınız.