Gece TrafikKaranlıkta araba kullanırken sorun mu yaşıyorsunuz? Mesela lahana pişirin. Çin’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, çoğunlukla yapraklı yeşil sebzelerde bulunan lutein gece görüşünüzü iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Araştırmada, bir yıl boyunca her gün düzenli olarak lutein tüketen insanlarda, gece görüşü, kontrast duyarlılığı ve parlaklığa olan duyarlılığın arttığı ortaya çıktı. Bu artışlar, gece daha iyi araba kullanımı sağlayabilir.

Lutein, retinanızdaki sağlıklı göz dokusunda bulunur ve ne kadar keskin görebildiğinizi belirler. Eğer lutein seviyeniz düşükse ki bunun nedeni zayıf beslenme, sigara içme, UV ışığına maruz kalmanız olabilir, görüş yeteneğiniz loş ve parlak ortamlarda azalır.

Araştırmadaki insanların her gün tükettiği 20 miligram lutein ( yaklaşık 1 kase pişmiş lahana), her gün tüketmek için az bir miktar değil. Ancak, Teksas Üniversitesi’ndeki bir çalışma, meyve ve sebze yönünden zengin beslenmenin, gereken düzeyde besini almanıza yardımcı olacağını belirtiyor. Bununla birlikte, gece görüşünüzü iyileştirmek istiyorsanız, tam bir etki için lutein bakımından zengin tamamlayıcı besinler almanız gerekiyor.

Yaşadığınız görme sorunları ve göz hastalıkları ile ilgili göz doktorlarına danışmanızı tavsiye ederiz.