StresSabah uyandıktan, gece uyuyana kadar boyunuzun %1 oranında kısaldığını biliyor muydunuz?

Bu durum yeteri kadar ilginçken, İsveçli bilim adamları iş stresi nedeniyle boyumuzudaki bu azalma oranın iş günlerinde daha da arttığını belirtti.

Peki nasıl oluyor? İsveç’teki araştırmaya göre, dik pozisyondayken, yer çekimi ve hareket, omurgamızdaki omurlar arasındaki sıvıyı sıkıştırarak azalmasına neden oluyor. Bununla beraber streste, sırt ve omuzlardaki kasların sıkışmasına ve omurlar arasındaki sıvının daha da azalmasına sebep olarak, boyumuzun daha da kısalmasına neden oluyor.

Ancak bu durum, iş stresinin vücudumuza yaptığı tek garip etki değil.

Stres kulaklarımızın uğuldamasına neden oluyor. İsveç’te ki bir çalışmaya göre, iş değiştirme döneminde bu stresi yaşayan kişilerin %39 oranında daha çok kulak çınlaması ve duyma kaybı şikayetleriyle doktora başvurdukları ortaya çıktı. Araştırmacya göre bunun nedeni, stres ve kaygı hormonlarının kulaktaki koklear reseptörlere zararlı uyarmalarda bulunması.

Stres kaşıntıya neden oluyor. İş yükünüzün fazla olduğu dönemlerde, bu durum beyninizdeki ‘merkezi kaşıntı kontrolü’ bölümünü olağandışı bir şekilde tetikleyebiliyor. Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre, bu durum kaşıntı, döküntü ve diğer cilt hastalıklarına neden olabiliyor.

Stres, beyninizin küçülmesine de neden oluyor. Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; stres, nöronların mesaj alış-verişi yapmasını sağlayan kavşaklar olan sinapsların büyümesini yavaşlatan veya durduran proteinlerin artmasına neden oluyor. Bu da beynin karar alma sürecinde rol alan prefrontal korteksinde kütle kaybına neden oluyor. Hatta araştırmacıya göre, bu stres nedenli beyin küçülmesi, bunama veya Alzheimer hastalığıyla bile ilişkilendirilebilir.

Stres, ayrıca karın ağrısına neden oluyor. Beyin-bağırsak etkileşimleri yeterince iyi anlaşılmış değil. Ancak UCLA (University of California Los Angeles)’nın yaptığı bir araştırmaya göre, stres hormonlarının, beynin, bağırsak düzenlemelerinden sorumlu kısımlarını fazla uyardığı ortaya çıkmış. Bu da mide bulantısı ve mide rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.