Damar izi tarama aletiÖzel hastaneler de yeni bir dönem başlıyor. 1 Aralık’tan itibaren SGK ile anlaşması olan yaklaşık 1800 özel hastane ve klinikte damar izi taraması zorunlu hale geliyor. Şimdiye kadar bu kurumların yarısından fazlası sisteme adapte olabildi. Avuç içi taraması yapılmayan hastalar artık özel hastanelerde muayene olamayacak. Yetkililer sisteme geçiş yapmamış hastanelerin hasta kabul edemeyeceğine dikkat çekerken, SGK 1 Aralık tarihinin hiçbir şekilde ertelenmeyeciğini duyurdu.

Özel hastanelerde yaşandığı düşünülen yaklaşık 700 milyon liralık suistimali önlemek adına SGK ‘biyometrik kimlik doğrulama’ sistemine geçme kararı aldı. Böylece cihazı olmayan kurum artık hasta kabul edemeyecek. Yetkililer Pazartesi günü yaşanması muhtemel yoğunluğa dikkat çekerken, bazı kurumların çok sayıda hasta baktığını, buna rağmen tek bir cihazları bulunduğu için kuyruklar olabileceğini belirttiler.

finger-scanÖzel sağlık kuruluşuna ilk başvuruda kurumun cihazı varsa, vatandaşın damar izi verisi alınacak. SGK bu cihazlar için 5 farklı firma ile anlaşmış olduğundan, gidilen özel sağlık kuruluşuna göre vatandaş 5 farklı damar izi kaydı vermek durumunda kalabilecek. Bu kayıtlar yapılırken, herkesten biyometrik kimlik bilgisini kendi rızası ile verdiğini gösteren bir form imzalaması istenecek.

Biyometrik kimlik bilgisi vermekten muaf olan vatandaşlarımız:

1. 65 yaş ve üstü olanlar ile 0-12 yaş arası çocuklar

2. Her iki eli olmayanlar

3. Acil hastaları

4. Parmak ve avuç içi bütünlüğü bozulmuş olanlar