ÇayZihinsel kaslarınızı güçlendirmek için bir çay koyun! Çay, içerisindeki hastalıklarla savaşan antioksidanlar sayesinde, dünyanın en sağlıklı içeceklerinden biri olarak sayılıyor. Yinede, ayılmak veya hızlıca kendimize gelmek istediğimizde, bitkisel çaydan önce ilk seçeneğimiz genelde kahve oluyor. Oysa, birçok araştırma çayın beyne büyük faydalarının olduğunu göstermiştir, bu yüzden beyin gücünüzü yükseltmek için hemen bir bardak çay doldurun.

 

1. Daha Yaratıcı Olun

Yaratıcılık gerektiren bir sorunla mı karşılaştınız? Hemen bir çay demleyin. Motivasyon ve duygular ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre, çayın içerisinde bulunan benzersiz bir amino asit olan theanine, yaratıcı problem çözme yeteneğinizi arttırmanıza yardımcı olabilir.

2. Çoklu Görevleri Daha Kolay Yapın

Yapacaklar listenizde bir milyon işiniz var, ama her birini çözmeye vaktiniz yok ve nasıl çözeceğini de bilmiyorsunuz. Çay bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Hollanda’da yapılan son araştırmalara göre, kafein uyanıklık ve dikkat arttırırken, theanine, beynin rahatlama ile ilgili kısmında alfa dalgalarını uyarmaktadır. Bu kombinasyon, bir işten diğerine geçerken daha iyi bir performans göstermenize yardımcı olabilir.Çay

3. Daha İyi Odaklanın

Bir gün süren bir konferansta veya koca bir eğitim dönemini bir haftasonuna sığdırmaya çalıştığınızda, uzun süreler dikkatinizi verebilmeniz çok büyük önem taşır ama yorgunluk işin içine girdiğinde bu oldukça zorlaşır. Nörofarmakoloji Dergisi’nin bir araştırmasına göre, theanine ve kafein kombinasyonu yorgunlukla mücadele edebilir ve konsantrasyonunuzu arttırabilir.

4. Tetikte Kalın

Psikofarmakoloji’de bir araştırmaya göre, çayın matrisi içerisinde doğal olarak bulunan kafein, sudaki kafeine oranla reaksiyon süresini ve atikliği daha fazla arttırabilmektedir.

Sağlıklı kalmak ve sağlığınıza kavuşmak için beslenme ve diyet doktorlarımızdan ücretsiz 7/24 anında randevu alabilirsiniz.