Uyku EksikliğiSabahları alarmı birkaç kere ertelesek ne olur? Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi (American Academy of Sleep Medicine  (AASM)) başkanı Dr. Mary Susan Esther’e göre uyumak, yemek kadar hayati önem taşıyor. Buna rağmen, gece geç saatlere kadar çalışıp veya oyun oynayıp az uyumak, akşam yemeğini kaçırma ihtimalimizden fazladır. Ancak düzenli uyku eksikliği; depresyon, obezite, yüksek kan basıncı, hormonal bozukluk, sürekli sinirlilik, hafıza problemi, konsantrasyon bozukluğu, düşük bağışıklık sistemi gibi sağlık sorunlarının başlamasına yol açabiliyor.

Peki, uykunuzu yeterince alabiliyor musunuz? Bunu anlayabilmek için aşağıdaki belirtileri inceleyebilir ve kaçının sizi tarif ettiğine karar verebilirsiniz.

1. Öğle yemeği için aç hissetmiyorsunuz. Uyku eksikliği, sürekli daha fazla yemek istemenize veya tam tersine açlık hisstememenize neden olabilir. Uykusuzluk vücudunuzun normal düzenini bozabilir ve bu nedenle farklı hissttirebilir – ki bu kadar insanın uyku eksikliği yaşadığı dönemlerde kilo kaybetmesi veya alması bu yüzdendir.

2. Beş dakika içerisinde, maksadınızdan farklı 3 web sitesine bakıp, e-mailinizi 2 kere kontrol ediyorsunuz. Hayır (muhtemelen) dikkat eksikliği sorununuz yok. İster hızlıca bir e-mail atmak isteyin, ister bir matematik sorusu çözüyor olun, uykusuzluk odaklanmanızı neredeyse imkansız hale getirebilir.

3. Arabanın anahtarını nereye koyduğunuzu hatırlamıyorsunuz. Beyniniz tazelenmek ve yenilenmek için uykuya ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaç karşılanmadığında, kısa süreli hafızanız zayıflayabilir. Amerikan Uyku Derneği (American Sleep Association) üyesi, Dr. Neil Kline’ye göre; bu nedenle, genelde gözlerini kapatır kapatmaz uyuyabilen kişiler, uykusuzluk problemi yaşayan kişilerden daha iyi sonuçlar çıkarabilir.

4. Bir sohbet ortamını devam ettiremiyorsunuz. Cumartesi akşamı uykunuzu almış bir şekilde tek düze konuşmaları bile sürdürebiliyorken, uykusuz olduğunuzda son derece espirili veya tutarlı sohbetler bile sizin buna devam etmenizi sağlayamayabilir.

5. Direksiyon başında uyku bastırıyor. Bilgisayar başında çalışıyorken yada bir toplantıda gözlerinizin daldığını veya yorgun olduğunu hissediyor olabilirsiniz. Ancak araba kullanıyorken olduğu gibi hayati dikkat gerektiren durumlarda uyumamak için zorlanıyorsanız, bu sadece sıkılmış olduğunuzu göstermeyebilir. Uykunuzu almanız gerkiyor demektir.

Kafeinli içecekler, müziği son ses açmak veya soğukta camı indirmek uykunuzu bir süreliğine açabilir, ama uzun sürüşler için yeterli olamayacaktır.

6. Hasta ve yorgun hissediyorsunuz ama normalde neredeyse hiç hastalanmazsınız. Uyurken bağışıklık sisteminiz kendisini yeniler ve güçlendirir. Bu yüzden her mevsim sağlıklı kalabilmek için vücut direncinizi güçlendirip, grip ile mücadele etmenize yardımcı olacak yiyecekler tüketmekle birlikte, hergün en az 7 saat uyumalısınız.

Uyku sorunu yaşıyorsanız, bir nöroloji doktoruna danışmanızı öneririz.