BeyinDaha sağlıklı bir gelecek için harekete geçin! İsveçli bilim adamlarının uzun süreli araştırmalarına göre; gençken fit olmak, ileri yaşlarda oluşabilecek epilepsi -nöbetlere neden olan nörolojik bozukluk- hastalığına yakalanma riskini azaltabiliyor.

Araştırmacılar, 1968-2005 yılları arasında zorunlu askerliğe alınan 18 yaşında 1.7 milyon kişinin sağlık kayıtlarını incelediler. Bilim adamları, yaptıkları 25 yıllık takiplerde, kardiyovasküler egzersizlerde en yüksek puanları alan kişilerin epilepsiye yakalanma ihtimallerinin % 79 oranında azaldığını ortaya koydular.

koşu-antrenmanları

Araştırmacılar, gençken yapılan kardiyo egzersizlerinin, gelecekte sağlımızı birkaç şekilde etkileyeceğini belirttiler. Egzersizler, insan vücudundaki koruyucu mekanizmaları uyararak daha güçlü beyin fonksiyonları için yardımcı olurken, gelecekte oluşabilecek fiziksel sorunların tahmin edilebilmesinde de etkili olabilmektedir.

Düşük form ve sağlık seviyesinin, yetişkinlerde epilepsi başlangıcını etkileyip etkilemediğini veya erken, tespit edilmemiş semptomların varlığını ortaya koyup koymadığını söyleyebilmek için daha fazla araştırma gerekmektedir. Ancak o zamana kadar, İsveçli bilim adamlarının söylediği gibi daha fazla hareket ederek, spor yapmanızı tavsiye ederiz.

Beyin ve sinir sistemi ile ilgili sorunlarda, nöroloji doktorlarına danışmanızı öneririz.