Kişiliğiniz uyku pozisyonunuzu da etkileyebilmektedir. Idzikowski, 1000 kişi üzerinde yaptığı incelemede, genel olarak 6 pozisyon belirlemiş ve bu pozisyonlara göre kişilik özellikleri tespit ettiğini iddaa etmiştir.

Adsız

  • Fetüs (41%)
  • Dik Yatış veya Kütük (15%)
  • Yaşlı Yatış veya Nostaljik (13%)
  • Asker (8%)
  • Serbest Düşüş (7%)
  • Deniz Yıldızı (5%)

Serbest Düşüş Pozisyonu:

freefaller_position

 

Kişilik: Serbest düşüş pozisyonunda uyuyan kişiler genellikle dışa dönük, aceleci, eğlenceli, yaratıcı insanlardır. Sinirli ve gergin görünmelerine rağmen eleştiriye açık bir yapıları vardır.

Sağlık: Serbest düşüş pozisyonu veya yüzüstü yattığınız herhangi bir pozisyon sindirim için faydalıdır.

 

 

 

Fetüs Pozisyonu:

images

Kişilik: Fetüs pozisyonunda uyuyanlar; dışarıdan sert gözüksede, içten içe utangaç ve hassas bir yapıya sahiptirler. İnsanlara ısınmaları zaman alsada, bir süre sonra daha rahat davranırlar.

Sağlık: Sol tarafınız üzerine yatmanız hayati organlarınızda (karaciğer, mide, akciğer) baskıya neden olur, bu yüzden eğer fetüs pozisyonunda uyuyorsanız sağ tarafınız üzerine yatmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

 

 

Dik Yatış veya Kütük Pozisyonu:

log_position

 

Kişilik: Bu pozisyonda uyuyanlar sosyal ve uyumlu insanlardır. Dezavantajı: Hiç tanıtmadıkları insanlara bile tamamen güvenmenleri, kolay kandırılabilmelerine neden olmaktadır.

Sağlık: Bu pozisyon, omurgayı düz tuttuğundan, sırt ağrısı çekenler için faydalıdır.

 

 

 

Yaşlı Yatış veya Nostaljik Pozisyonu:

sleep_yearner

 

Kişilik: Bu pozisyonda uyuyanlar yeni şeylere açık ama aynı zamanda şüpheci ve alaycı kişilerdir. Karar vermeleri, artıları ve eksileri tartarak, uzun zaman alır. Ancak bir kere karar verdiklerinde, bu kararlarından neredeyse asla vazgeçmezler veya pişman olmazlar.

Sağlık: Yan tarafınıza yatmak, asit reflü hastalığı ve uyku apnesi ile ilgili bazı sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak bu belirtilere sık sık rastlanıyorsa, bir doktora görünmek gerekmektedir.

 

 

Asker Pozisyonu:

soldier_position

 

Kişilik: Asker pozisyonunda uyuyanlar genellikle sessiz ve çekingen insanlardır. Problemleri büyütmeyi sevmezler. Kendileri ve başkaları için yüksek standartlar koyarlar.

Sağlık: Araştırmalar sırtüstü uyumanın; horlamaya, nefes darlığına ve genel olarak kötü bir gece uykusuna neden olduğunu ortaya koymuştur. Horlamalarınız geceleri yanınızdaki kişiyi uyutmuyorsa eğer, farklı bir pozisyonda uyumak, ikinizinde sabah daha dinç uyanmanızı sağlayacaktır.

 

 

 

Deniz Yıldızı Pozisyonu:

starfish_position

 

Kişilik: Bu pozisyonda uyuyan kişiler harika dinleyiceler ve bu sayede iyi arkadaşlar olarak tarif edilebilirler. Her zaman yardım etmeye isteklidirler ve genelde ilgi odağı olmaktan hoşlanmazlar.

Sağlık: Asker pozisyonunda olduğu gibi, deniz yıldızı pozisyonunda uyuyanlarda, horlama ve nefes darlığı gibi problemler yaşayabilir. Bu da daha az dinç uyanmalarına sebebiyet verebilir.