mineral-besinHer mevsim geçişlerinde vücudumuzun bağışıklık sistemi daha zayıf olur ve hastalıklara daha kolay yakalanabiliriz. Sağlıklı beslenerek, kendimizi korumamız için yediklerimize dikkat etmemiz ve doğru besinleri seçmemiz iyi olacaktır. Meyve ve sebze sağlığımız için oldukça önemli besinlerdir. Kalorisi düşüktür ve kalp hastalığından soğuk algınlığına kadar pek çok konuda bize destek olurlar. Hastalıkları engellemek için vitamin ve mineral deposu meyve ve sebzeyle beslenmemiz gerekir. Ayrıca meyve ve sebze yemek, bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

keten-tohumuKeten Tohumu

Dünyanın en güçlü yiyeceklerinden biridir. Omega-3 yağ asitleri, lignan ve lif bakımından zengindir. Kalp hastalığı, diyabet ve kanserle mücadelede yardımcıdır. Ayrıca kötü kolesterolle mücadele eder, iyi kolesterolü arttırır. Keten tohumunda bulunan lignan, östrojen ve antioksidan açısından büyük önem taşır.

portakalPortakal

Narenciye grubuna ait olan portakal C vitamini, karotenoidler, polifenol, potasyum ve lif bakımından zengindir.

Kanser, kalp sorunları, kabızlık gibi sorunlarla ve cilt, sağ sağlığı gibi alanlarda destekçidir. Portakal sağlıklı karbonhidrat sağlar ve kalorisi düşüktür.

Elma

Flavanoller, çözünür lif, pektin ve diğer detoksifiye edici maddeler bakımından zengindir. Elma kanser, kolesterol, karaciğer sorunları gibi hastalıklarda destekçidir. Bağışıklık sistemini destekler.

pancarPancar

Morumsu kırmızı kök, anemi için bilinen en iyi panzehirdir. Çözünür lif, betacyanins ve Flavanoitler açısından yüksektir.

Kalp hastalıklarıyla mücadele eder, kan basıncını dengeler, insülin direncini azaltır, kemik erimesini önler.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, semizotu, pazı, tere, roka, maydanoz, dereotu, nane, marul gibi sebzeler, içerdikleri A, C, E vitaminleri, folik asit ve omega 3 sebebiyle antioksidan özelliğine sahiptirler. Ayrıca kanseri önleme ve yaşlanmayı geciktirici etkileri de vardır.

Ananas

Demir, A ve C vitamini, potasyum ve fosfor içerir. Toksin atmaya yardımcıdır. Bağırsakların çalıştırır, cilt sağlığına etkilidir, zindelik ve enerji verir.

Yoğurt ve Kefir

İçerdikleri prebiyotik ve probiyotikler sayesinde istenmeyen mikroorganizmalarla savaşırlar. Bağırsaktaki yararlı bakterilerin artmasına destek verir, yaraları iyileştirir.

Yeşil Çay

E ve C vitamini içerir. Yapısındaki flavanoidler sayesinde kalbi güçlendirir, kan şekerini dengeler. İçerdiği antioksidanlar kanseri önlemeye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

zencefilZencefil

Taze zencefil B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez ve lif açısından zengindir.

Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların belirtilerini hafifletir ve mide bulantısını önler.

Nar

C, B1 ve B2 vitaminleri ve potasyum bakımından zengin olan nar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek antosiyanlar ve flavonoitler içerir. Kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır.

Kaynak: MSN Kadın

hemenrandevu_button_4_click