4+4+4 eğitim sistemi kapsamında ilkokula başlama yaşının 66 aylığa indirilmesi kararı bu yıl velilere bırakıldı. Peki çocuğunuzu ne zaman okula göndermelisiniz?

cocuk-okul

Çocuğunuzun fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi açısından belirli bir düzeye gelmiş olması ve okulda kendisinden beklenilenleri başarılı bir şekilde yerine getirmeye hazır olması uzmanlarca çok önemli bulunuyor. Çünkü okula karşı geliştirilen ilk algının kişinin tüm akademik yaşantısına etki edebileceği belirtiliyor. Uzmanlar, ebeveynlerin, çocuklarının tüm gelişim alanlarında yaşıtlarına paralel gelişim sergilediğinden emin olması gerektiğini belirtiyor.

Çocuğunuzun zihinsel gelişimi adına görsel ve işitsel algılama yeteneğinin iyi olması, algıladıklarını hafızasında tutabilmesi, mantıklı düşünebilmesi ve neden-sonuç ilişkisi kurabilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, çocuğun yeterli kavram bilgisine de sahip olması gerektiğini belirtiyor. Ebeveynlerin ise çocuklarının okula ne zaman başlaması gerektiğine aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurarak karar vermesi gerekiyor.

– Bedenini rahat kullanabilme

– Bedensel koordinasyonunu sağlayabilme

– Kalem tutup yazabilecek ince kas gelişimine sahip olma

– Yeterli kelime hazinesine sahip olma

– Sosyal ve duygusal olarak yeterli özgüvene sahip olma

– Anne babasıyla güvenli ilişki kurabilme

– Güvenli ayrılığı başarabiliyor olma

– Sorumluluk alabilme

– Yaşıtlarıyla rahat sosyal ilişkiler kurabilme ve

– İnsan ilişkilerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilme

– Sosyal problemleri çözebilme yetisine sahip olma

– Grup etkinliklerinde sakin bir şekilde oturabilme

– Yönergeleri dinleyip uygulayabilme

– Temizlik, beslenme, giyinme, dinlenme gibi alanlarda kendi gereksinimlerini karşılayabilme

Kaynak: MSN Sağlık

Okula başlamadan önce çocuğunuzun zihinzel ve fiziksel gelişimi hakkında daha detaylı bilgi almak için doktorunuza başvurunuz.

hemenrandevu_button_4_click