terlemeYazın sıcak günlerinde en çok şikayet edilen konulardan biri de terleme. Terleme, sağlığın göstergesi olsa da, aşırı terleme birçok kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiliyor.

Terleme vücudun kliması olarak görev yapıyor. Uzmanlara göre, terleme ile toksinler atılıyor. Ayrıca terleme, kilo kaybına neden oluyor. Yaygın olarak bilinenlerin aksine, terlemenin temel fonksiyonu, vücut sıcaklığının ayarlanması. Vücut sıcaklığı sempatik sistem tarafından sürekli izleniyor ve sıcaklık belirli bir dereceyi geçince sempatik sinirlerle ter bezlerine uyarı gönderiliyor. Ter bezlerinden çıkan ter, buharlaşarak vücuttan ısı kaybı sağlıyor. Terleme insanlarda doğal olarak görülürken, aşırı terleme sıkıntı yaratabiliyor.

Terleme ne zaman normal?

Egzersiz ya da fiziksel aktivite, sıcak hava ve nem, sentetik giysiler, alkol almak, sigara içmek, kahve, çay ve sıcak içecekler tüketmek, baharatlı ve sıcak yiyecekler yemek, stres ve heyecan, terlemeye yol açan olağan durumlar olarak kabul ediliyor. Ancak kişi spor yapmadığı, ortam sıcaklığının normal olduğu, acı bir şey yemediği, sıcak bir şey içmediği halde terliyorsa, bu ‘anormal’ bir durum olabilir. Bu şekildeki terleme, günlük hayatı etkileyecek derecede olursa ‘hiperhidroz’ denilen aşırı terleme hastalığından şüphelenilebiliyor.

Bölgesel terlemenin nedenleri

Aşırı terleme iki şekilde ortaya çıkabiliyor. Birincisi vücudun yaygın olarak fazla terlemesi. Bu durum genellikle hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkıyor. İkincisiyse bölgesel aşırı terleme. Aşırı terlemenin el terlemesi, koltuk altı terlemesi, ayak terlemesi, yüz terlemesi olarak kendini göstermesi durumuna deniyor.

El, ayak, koltuk altı ve yüzde görülen bölgesel terleme hiçbir hastalık ya da nedene bağlı değilse, neden sempatik sistemin aşırı çalışması olabiliyor. Bu sorun 100 kişiden sadece ikisinde görülüyor. Aşırı terleme sorunu, genellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde başlıyor. Hayat boyu devam ediyor ve her mevsimde oluyor. Uykuda görülmüyor ve stres, heyecan gibi duygusal uyarılar bu durumu tetikliyor.

Bölgesel terlemenin biyolojik olarak hiçbir zararı yok. Ancak günlük faaliyetleri çok ileri derecede olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle ellerden damlayan, ayakkabılardan taşan bir terleme varsa; yaşamın tüm alanlarında kişiyi zor durumda bırakabiliyor. Aşırı terleme kişisel görüntüyü bozmanın yanında, başkalarıyla ilişki kurmayı da engelliyor. Ciddi sosyal sıkıntılara neden olabiliyor; günlük işleri, meslek ve kariyer gelişimini, yaşam kalitesini ve ruhsal sağlığı bozabiliyor.

Terleten sorunlar!

Hormon ya da metabolizma bozuklukları, bazı enfeksiyonlar, hastalıklar ve psikiyatrik bozukluklar, bazı ilaçların yan etkileri ya da obezite aşırı terleme yapabiliyor. Terlemede artış, belli bir bölgede değil vücudun genelinde görülüyor. Bu durumda, altta yatan sorunun tedavisi gerekiyor. Tedavi seçeneklerine başvurmadan önce, sorunun nedeninin araştırılması ve tedavinin buna göre düzenlenmesi gerekiyor. Bir çok tedavi yönteminin olduğu ter sorunlarınız için doktorunuza başvurabilirsiniz..

Kaynak: formsante

hemenrandevu_button_4_click