parkinsonParkinson hastalığının sebebi kesin olarak bilinemiyor ama araştırmacılar şu üç risk faktörünün altını çiziyor.

Aile

2007’de Journal of Neural Transmission dergisinde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, birinci derece akrabaları arasında Parkinson hastalığı bulunan insanların hastalığa yakalanma oranı iki ila dört kat artıyor.

Kızıl Saç

Annals of Neurology dergisinde yayımlanan ve 130 bin insanın verileri incelenerek yapılan bir araştırmaya göre, saç renginiz ne kadar koyuysa Parkinson hastalığına yakalanma riskiniz o kadar az. Siyah saçlılara göre kızıl saçlıların riski iki kat, sarışınların riski ise %70 oranında daha yüksek. Ayrıca aile öyküsünde deri kanseri türlerinden biri olan melanom bulunanların riski iki kat fazla.

Tarım İlaçları

Annals of Neurology dergisinin 140 bin insanın verileri üzerinde yaptığı çalışmaya göre, tarım ilaçlarına maruz kalan insanların 10 ila 20 yıl içinde Parkinson hastalığına yakalanma riski %70 oranında artıyor.

Eğer riskiniz artıyorsa, kahveye yüklenin. 2007’de Movement Disorders dergisinde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, günde bir ila dört bardak kahve içmek, Parkinson hastalığı riskini %45 oranında azaltırken, beş veya daha fazla kahve içmek riski %59 oranında azaltıyor. Araştırmacılar bir sinir sistemi uyarıcısı olan kafeinin beyni koruyabileceğini düşünüyor.

Parkinson hastalığı, özellikle kol ve bacakların tit­remesi ve kas zafiyeti olarak tanımlanan bir hastalıktır. Vücudunuzda bu tip belirtilerin ortaya çıkması halinde doktora başvurmalısınız. Hastalık 60 yaşın üzerindeki yaşlı kimselerde ekstrapiamidal sinir sis­temi hastalığı olarak görülebilir. Daha en­der olarak ensefalit gibi beyin iltihaplan­ması veya benzer hastalıklar da Parkinson’a neden olabilir.

Kaynak: Men’s Health

hemenrandevu_button_4_click