makarnaÇölyak hastalığı, gluten içerikli yiyecek tüketildiğinde karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Gluten; ekmek, kraker, makarna vb. yiyeceklerde yer alan bir tür proteindir. Bu tür yiyecekleri yediğinizde bağışıklık sisteminiz glutene saldırır ve ince bağırsağa zarar verir. Bu durum sağlığınızı koruması gereken yiyeceklerin emilimini zorlaştırır.

Gluten buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunur. Geç olmadan tedavi olmanız çok önemlidir çünkü çölyak hastalığı demir eksikliği ya da kemik erimesine (osteoporoz) neden olabilir. Ayrıca lenf kanserinin büyüme riskini tetikler.

Çölyak hastalığı çocuklarda ise gelişim eksikliğine ya da güçsüz kemiklere neden olabilir. Eğer tedavi edilmezse çocuğunuzun durumu ağırlaşabilir. Eğer çocuğunuz çok kilo kaybediyorsa, ishali varsa ve birkaç gündür sebepsiz yere güçsüz ve yorgun hissediyorsa bir doktora başvurun.

Sizde ya da çocuğunuzda aşağıdaki hastalık belirtileri oluştuğu zaman doktora başvurmalısınız.

  • Beklenmedik bir şekilde kilo kaybı
  • 1 ile 2 haftadan daha uzun süren ishal
  • Çocuklarda kilo alamama ya da büyüyememe
  • Olağandışı yorgunluk ya da ruh hali değişimi

Eğer çölyak hastalığından şüpheleniyorsanız ve bir kaç gündür kusma ya da ishal gibi belirtiler ortaya çıkmışsa beklemek uygun olabilir. Ancak ishal devam ederse ve iştahınız olmasına rağmen kilo kaybı başlarsa, mutlaka bir doktora başvurun.

Kaynak: WebMD

hemenrandevu_button_4_click