guclu-kadin2Araştırmalara göre erkekler sağlık problemlerini kadınlara kıyasla daha çok görmezden geliyor.

    ABD’li Prof. Dr. Will Courtenay, erkeklerin ne kadar risk altında olduklarını kavrayamadıklarını söylüyor ve bu algı noksanlığı, ciddi hastalıkların fark edilmesini zorlaştırıyor.

Doktor Ziyaretleri

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi(CDC) tarafından 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, son bir yıl içinde hiç doktora gitmediğini belirten erkeklerin sayısı, kadınların iki katı. Erkekler diş hekimlerini ziyaret etme konusunda da kadınların gerisinde kalıyor.

hasta-adamÖrneğin kadınlar her yıl düzenli olarak jinekoloğa giderler. Ancak erkekler için böyle bir rutinin olmadığının altını çizen Courtenay, “Bu rutin kadın olmanın bir parçasıdır. Erkekler içinse böyle bir gerekçe yok. Biz oğullarımızı alıp her yıl doktora götürerek, “Sağlık kontrolünden geçmek gerçekten çok önemli demiyoruz” diyor. Ama aslında demeliyiz. Siz de düzenli aralıklarla aile hekiminize gidin. Kan testleri yaptırıp, kontrolden geçin. Yılda bir kez doktora gitmek sizi öldürmez. Ama doktora gitmemek öldürebilir.

Diyet

CDC’nin gerçekleştirdiği bir ankete göre, kadınların yüzde 36’sı günde ikiden fazla meyve yediğini söylerken, bu oran erkeklerde yüzde 29. Günde üçten fazla sebze yediğini söyleyen kadınların oranı ise yüzde 31’ken, erkeklerin oranı yüzde 21.

Pennsylvania Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Prof. Dr. Paul Rozin, kilolarına dikkat eden kadınların, sebze gibi düşük kalorili besinler tercih ettiğini söylüyor: “Kadınlar, kendilerini olduklarından daha kilolu görmeye yatkınlar. Erkeklerde ise durum tam tersi. Genellikle olduklarından daha zayıf ve fit olduklarını sanıyorlar.” Ayrıca erkeklerdeki kalbe zararlı olan kötü kolesterol seviyesi yükseklerde seyrediyor. 45 yaşından önce yüksek tansiyon ve 60 yaşından önce kalp hastalığına yakalanma riskleri de hayli yüksek. Bunun çözümü ise Yunanistan’da geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada gizli. Araştırmaya göre, balık, fındık, sebze, meyve ve zeytin yağı bakımından zengin olan Marmara diyeti en ideal beslenme biçimi. Kişiye özel diyet yardımı almak istiyorsanız hemen bir diyetisyene başvurun.

Ruh Sağlığı

“Depression and Anxiety” dergisinde bu yıl yayımlanan bir araştırmaya göre, majör depresyon yaşayan ve profesyonel yardım alan kadınların oranı yüzde 75. Yardım almayı kabul eden erkeklerin oranı ise yalnızca yüzde 26.

Wellesley College’da psikoloji dersleri veren Prof. Dr. Linda Carli, bu farkın sebebini şöyle açıklıyor: “Kadınlar duygusal problemlerini anlatarak paylaşmayı tercih ederken, erkekler metin olup zayıflıklarını belli etmemek için sosyalleşmeyi seçiyor.” Courtenay’a göre, erkekler öfke ve asabiyetin gizli depresyona işaret edebileceğini kavramaktan yoksunlar. Psikolojik rahatsızlık da fiziksel hastalıklar gibi meşru kabul ediliyor. Nasıl ki kolunuzu kırdığınızda alçı takıyorsunuz, ruhsal problemleriniz için de bir psikoloğa başvurun.

Deri Kanseri

Amerikan Kanser Birliği’nin verilerine göre, 2012 yılının sonuna geldiğimizde, 44 bin 250 erkeğe melanom teşhisi konmuş, 6 bin 60 kişi ise bu nedenle hayatını kaybetmiş olacak. Bu sonuçlar, kadınlar için öngörülenden 12 bin 250 fazla hastalık vakası ve 2 bin 940 fazla ölüm anlamına geliyor.

ABD Cilt Kanseri Vakfı’ndan Dr. Michael W. Steppie, kadınların ciltlerine önem verip, erkenden önlem aldıklarını belirtiyor. Siz de önlem almalısınız. Cilt kanseri, erkekler arasında en yaygın olan kanser türü. Mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Vücudunuzdaki bir benin renk, boyut ve doku değiştirdiğini fark ederseniz, hemen bir dermatologa başvurun.

Kaynak: Men’s Health

hemenrandevu_button_4_click