kadin-muayene-doktorKadın sağlığı açısından riskli hastalıklar ve yanlış bilinen bir çok konu var. Örneğin; meme veya yumurtalık kanserinden mi endişe duyuyorsunuz? Aslında daha çok dikkat etmeniz gereken hastalıklar olabilir. Çünkü istatistiklere göre kalp hastalığı kadınlar için daha büyük bir sağlık riski gibi görünüyor. Ancak, sağlıklı bir yaşam tarzı kadınların sağlık risklerini azaltma konusunda uzun süre işlerine yarayabilir.

Bazı kadınlar için göğüs sağlığı, sağlık kaygıları listesinin en başında yer alır. Kendi göğüs muayenenizi yapmanın en iyi yolu nedir? Göğsünüzde bir beze bulursanız ne yapmalısınız? Göğüs ağrısını tedavi etmenin en iyi yolu nedir?

Bazı kadınlar açısından ise sağlık kaygılarının başında, estetiğe ilişkin kaygılar gelir. Bunların yanı sıra, yaşlandıkça kadınların sağlık kaygıları da değişebilir. Göbek yağı sağlık sorunlarına yol açabilir mi? Kegel egzersizleri cidden gerekli mi? Hem bu soruların ve hem de kadın sağlığına ilişkin başka soruların cevaplarına buyurun bir göz atalım.

Göğüs Sağlığı

Göğüs sağlığı, göğüs farkındalığı veya göğüsler için neyin normal olduğunun bilgisiyle başlar. Göğüs sağlığını desteklemek için düzenli olarak göğüslerinizi muayene edin. Biraz pratik yaparak, adet döneminizde ve farklı zamanlarda göğüslerinizde hassasiyet ve dokular açısından hangi değişimlerin meydana geldiğini anlayabilirsiniz. Aynı zamanda, yaşamınızın farklı evrelerinde göğüs sağlığınızın nasıl değişim gösterdiğini de öğrenirsiniz.

Birçok kadın için göğüs sağlığı; göğüs bezelerine, göğüs ağrısına veya meme başından gelen akıntıya dair kaygılanmak demektir. Neyin normal olduğunu ve doktora ne zaman gidilmesi gerektiğini öğrenin. Klinik göğüs muayenesini, mamogram ve meme ultrasonu gibi göğüs sağlığı için yaygın olarak kullanılan görüntüleme ve teşhis amaçlı testleri öğrenmekte de fayda vardır.

Göğüsleri yukarı kaldırma veya göğüs küçültme operasyonlarını yaptırmayı düşünüyorsanız, ameliyat için kimlerin aday olabileceğini, işlemden neler beklemek gerektiğini ve olası komplikasyonları iyi anlamanız gerekir.

Kadınların Cinsel Sağlığı

Hamileliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye çalışın veya çalışmayın, cinsel isteksizlikten veya kadınlara ilişkin diğer cinsel sağlık sorunlarından endişeleniyor olun veya olmayın, kadınların cinsel sağlığı kadın sağlığının önemli bir parçasıdır.

Doğum kontrolü, kadınların başlıca cinsel sağlık sorunlarından biridir. Bu yüzden, çeşitli doğum kontrol yöntemlerinin artılarını ve eksilerini değerlendirmekte fayda var. Cinsellik planlamasına, çeşitli doğum kontrol yöntemleriyle rahat etme düzeyinize ve her bir yöntemin etkinliğine dair nasıl hissettiğinizi dikkatli bir şekilde düşünün.

Elbette kadınların cinsel sağlığı, doğum kontrolünün ötesindedir. Kendinizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumak için gerekli önlemleri alın. Yaşlandıkça kadınların cinsel sağlığında görülen yaygın değişimleri ve herhangi bir yaşta sağlıklı bir cinsel yaşamı nasıl sürdürülmesi gerektiğini öğrenin.

Kadın sağlığı ile ilgili uzman desteği almak ve tüm sorunlarınız için bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

hemenrandevu_button_4_click