meyvesuyuBuz gibi büyük bir bardak meyve suyunu kim sevmez ki? Lezzetleri ve can alıcı renkleri ile hepimize güzel görünürler. Ama bazı diyetisyenler sizinle aynı fikirde olmayabilir. Bazı meyve suları bir çok vitamin sunarken bazıları ise kötü bir şekerli sıvıdan ibaret olabilir. Peki, aralarında nasıl bir fark var?

En sağlıklısı sebze suyu

veggyjuiceSebze suyu içmek bitkisel besin ihtiyacınızı karşılamak için iyi bir yöntemdir. Domates suyundaki likopen prostat kanserini önlerken pancar suyu tansiyonu düşürür. Posalı sebze suları ayrıca lifle doludur ve lif açlığınızı kontrol etmenize yardımcı olur. Sebze sularında tipik meyve sularına göre çok daha az şeker ve daha az kalori bulunur.

En sağlıksızı katkı maddeli meyve suları

Katkılı meyve suları, meyve özlü tatlandırılmış kelimelerini görünce alarma geçebilirsiniz. Bu ürünlerin büyük bir kısmında gerçekte çok az gerçek meyve suyu var ve ana içeriği genellikle su ve yüksek früktozlu mısır şurubu türevi şekerlerdir. Bu meşrubatlar, şeker ve kalori bakımından zengin, fakat besin açısından zayıftırlar. Araştırmalar şekerli meyve sularının çocukları obezite ve obeziteyle ilgili kalp sorunları riskine soktuğunu gösteriyor.

%100 Meyve Suları

Peki ya tatlandırıcı eklenmemiş %100 meyve suyuna ne dersiniz? Masum görünen bu içecekler hakkında sonsuz tartışmalar yapılmaktadır. Hiç kimse gerçek meyve suyunun vitaminlerle ve hastalıkla savaşan antioksidanlarla dolu olduğu gerçeğini inkar etmiyor. Sorun şu ki meyve suyu doğal olarak şeker ve kalori yüklü olabilir. Bir kap saf elma suyunda bir çubuk şeker kadar şeker bulunur. Birçok uzman işte bu yüzden günde bir bardaktan fazlasını tavsiye etmiyor.

Nar suyu iyi bir seçim olabilir

narsuyuHer gün sadece bir bardak meyve suyu içecekseniz, bu gerçekten iyi bir meyve suyu olmalı. O zaman daha fazla besin almanızı sağlayan meyve sularını inceleyelim. Listenin en başına Nar suyunu koyabiliriz. Şeker ve kalori bakımından zengindir, ancak çok miktarda antioksidan da vardır. Bu maddeler beyin fonksiyonunu korur ve kanser riskini uzaklaştırır. Bir araştırmada günde bir bardak nar suyunun prostat kanserinin nüksetmesini önlediği gözlemlenmiştir.

Kızılcık Suyu

Kızılcık suyu bol miktarda C vitamini içerir, bu vitamin sağlıklı bir bağışıklık sistemi için hayati önem taşır. Ayrıca şifalı bitki olarak kullanılan kızılcık suyunu şekersiz içmenin idrar yolları enfeksiyonu riskini azalttığı bilinmektedir.

Yaban Mersini Suyu

Yaban mersini beyninizin sağlıklı kalmasını sağlar. Bilimsel bir araştırmada, hafızası zayıf 70 yaş üstü yetişkinlerde yaban mersinin hafıza üzerindeki etkisini incelemişler ve 12 hafta boyunca günde 2,5 bardak yaban mersini içenler, içmeyenlere göre öğrenme ve hafıza testlerinde çok belirgin ilerlemeler göstermiştir. Bu yüzden beyin sağlığınız için yaban mersinini tercih edebilirsiniz.

visnesuyuVişne Suyu

Birçok antioksidan sağlamak dışında, vişne suyunun iltihap kurutucu etkileri de vardır. Bir araştırmaya göre egzersiz yapmadan önce ve sonra vişne suyu içmek egzersize bağlı kas ağrılarını azaltmaktadır.

portakalsuyuPortakal Suyu

Peki kahvaltının ayrılmaz bir parçası ve herkesin sevdiği bu meyve suyunun bir faydası yok mu? İyi haber, portakal suyu C vitamini açısından çok zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirici faydasıyla listenin başında yer alır. Ayrıca portakal suyu kalsiyum ve D vitamini açısından da zengindir. Bunlar kemikleri güçlendiren besin maddeleridir. Tatlandırılmamış portakal suyundaki kalori miktarı greyfurda ve çilek suyuna göre daha azdır.

Beslenme ve beslenme alışkanlıklarınızdan kaynaklanan tüm sorunlarınız için bir diyetisyene başvurmanızı tavsiye ederiz.

hemenrandevu_button_4_click