CholesterolKolestrol, vücudumuzda yeni hücre oluşumuna, hormon üretimine ve sinirlerin izole edilmesine yardımcı olur. Karaciğerde, hücrelerde ve hayvansal gıdalarda bulunmakta ve maddesel olarak yağa benzemektedir. Hücre duvarı ya da zarının yağların sindirilmesine yardımcı olması için D vitamini ve safra asitlerine ihtiyaç duyar. Vücudun bu ihtiyacını ise kolesterol sağlar. Fazla kolesterol bulunması durumunda ise kalp krizi gibi hastalıklar ortaya çıkar.

Fazla kolesterol kalbe kan taşıyan damarlarda plak denilen kalın bir tabaka oluşturarak damarları daraltır. Zamanla bu oluşum kalp hastalığına neden olan damar tıkanıklığını meydana getirir.
Kalbe kan aracılığıyla yeteri kadar oksijen taşınmaz, bunun sonucunda da anjina denilen göğüs ağrıları ortaya çıkar. Kalbin bir kısmına koroner damarlar tarafından kan akışının durmasıyla kalp krizi ortaya çıkar. Bu durumun sebebi de çoğunlukla daha önce meydana gelmiş bir daralmanın üstündeki kan pıhtısının aniden kan akışını kapatmasıdır.

Kolesterol Türleri

Kolesterol kanda proteinlere yapışarak bütün vücudu dolaşır. Bu proteinlere de lipoprotein adı verilir. Bu proteinlerse yağlarla olan ilişkilerine bağlı olarak düşük yoğunluklu, yüksek yoğunluklu ya da aşırı düşük yoğunluklu lipoproteinler olarak sınıflandırılır.

Düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL): Kötü kolesterol diye de bilinen LDL, kalp damarlarının duvarlarında plak oluşmasına neden olabilir. Kandaki LDL seviyesi ne kadar yüksek olursa kalp hastalığı riski de o kadar yüksek olur.

Yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL): İyi kolesterol olarak da bilinen HDL, kandaki kötü kolesterolün vücudun dışına atılmasına yardımcı olur. HDL seviyesinin yüksek olması vücudumuz için faydalıdır. HDL seviyesinin düşük olması da kalp hastalığı riskini artırır.

Aşırı düşük yoğunluklu lipoproteinler (VLDL): VLDL, LDL kolesterolüne benzer ve bol miktarda yağ içerir ama fazla protein içermez.

Trigliseritler: Trigliseritlerse, kanda bulunan bir başka tür yağlardır ve VLDL proteinleri tarafından taşınır. Aşırı kalori, alkol ya da şeker trigliseritlere dönüştürülür ve vücudun her tarafındaki yağ, hücreler içinde depolanır.

Yüksek Kolestrol Tedavisi

Hayatınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklik kolesterol seviyenizi düşürür ve kalp krizi riskinizi azaltır.

Düşük kolesterollü yiyecekler tüketin: Uzmanlar, günlük alınması gereken kolesterol miktarının 300 mg’la sınırlandırılmasını tavsiye ediyorlar. Kalp hastalığınız varsa, bu miktarı 200 miligramla sınırlamalısınız. Diyet yaparak kolesterol alımını sınırlamak isteyenlerin bunu doymamış yağ tüketerek, yedikleri gıdalarda doymuş yağ bulunmamasını tercih ederek ve diyet kolesterolü bulunan gıdaları tercih ederek yapması gerekir.

Sigarayı bırakın: Sigara içmek HDL iyi kolesterol seviyesini düşürür. Bunu tersine çevirmek için sigarayı bırakmalısınız.

Egzersiz: Egzersiz yapmak bazı insanlarda HDL kolesterolü seviyesini yükseltmektedir. Ölçülü bir şekilde yapılacak günlük egzersiz kilo kontrolüne, diyabette yüksek kan basıncının düşmesine, hatta kalp hastalığına yol açan bütün risk faktörlerinin azalmasına neden olur.

İlaçları doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde alın: Bazen yapacağınız hayat tarzı değişikliği, yeme alışkanlıklarınızın değişmesi ve egzersiz, kolesterolünüzü istediğiniz seviyeye düşürmek için yeterli olmayabilir. Bu durumda kolesterolü düşürecek ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

Yüksek kolestrolün bir belirtisi bulunmamaktadır. Bu yüzden bir çok kişi kolestrolünün yüksek olup olmadığını anlayamaz. Kolestrol seviyenizi öğrenmeniz ve buna bağlı olarak ortaya çıkacak olası kalp ve damar hastalıklarına önlem alabilmeniz için doktorunuza görünmenizi tavsiye ediyoruz.

DoktorSaati.com